Tuesday, May 12, 2015

Cannes Film Festival 2015 Program


IN COMPETITION


Opening Film    
     
Emmanuelle BERCOT 
LA TÊTE HAUTE
(STANDING TALL)
Out of Competition
2h00
     
  *** 
 
Jacques AUDIARD    DHEEPAN  1h40
     
Stéphane BRIZÉ    LA LOI DU MARCHÉ (THE MEASURE OF A MAN )   1h33

     
Valérie DONZELLI    MARGUERITE & JULIEN      1h45
     
Michel FRANCO CHRONIC 1h33
     
Matteo GARRONE     IL RACCONTO DEI RACCONTI(TALE OF TALES) 2h05
     
Todd HAYNES CAROL 1h58
     
HOU Hsiao Hsien NIE     YINNIANG(THE ASSASSIN) 1h44
     
JIA Zhang-Ke      SHAN HE GU REN (MOUNTAINS MAY DEPART)    2h11
     
KORE-EDA Hirokazu             UMIMACHI DIARY (OUR LITTLE SISTER) 2h08
     
Justin KURZEL          MACBETH 1h53
     
Yorgos LANTHIMOS THE LOBSTER 1h58
     
MAÏWENN     MON ROI 2h10
     
Nanni MORETTI            MIA MADRE (MY MOTHER)     1h42
     
László NEMES        SAUL FIA (SON OF SAUL) 1st film    1h47
     
Guillaume NICLOUX VALLEY OF LOVE 1h33
     
Paolo SORRENTINO YOUTH 1h58
     
Joachim TRIER LOUDER THAN BOMBS     1h49
     
Gus VAN SANT            THE SEA OF TREES   1h50
     
 Denis VILLENEUVE    SICARIO        2h01
     
 

 

 
UN CERTAIN REGARD


Opening Film    
     
Naomi KAWASE AN
1h53
     
                         ***  
Neeraj GHAYWAN MASAAN
1st film 1h43
  
 
 
Grímur HÁKONARSON HRÚTAR  (RAMS) 1h33
     
KUROSAWA Kiyoshi KISHIBE NO TABI (JOURNEY TO THE SHORE) 2h08
  

 
Laurent LARIVIÈRE JE SUIS UN SOLDAT (I AM A SOLDIER) 1st film 1h36
     
Dalibor MATANIĆ         ZVIZDAN (THE HIGH SUN) 2h03
     
Brillante MENDOZA TAKLUB 1h37
     
Roberto MINERVINI THE OTHER SIDE 1h32
     
Radu MUNTEAN         UN ETAJ MAI JOS (ONE FLOOR BELOW) 1h33
  
 
 
OH Seung-uk MU-ROE-HAN (THE SHAMELESS) 1h58
     
David PABLOS LAS ELEGIDAS (THE CHOSEN ONES) 1h45
  
 
 
Ida PANAHANDEH NAHID 1st fim 1h45
  
 
 
Corneliu PORUMBOIU COMOARA (THE TREASURE) 1h29
     
José Luis RUGELES GRACIA ALIAS MARIA 1h32
  
 
 
Gurvinder SINGH CHAUTHI KOOT (THE FOURTH DIRECTION) 1h55
     
SHIN Su-won MADONNA 2h00
     
Apichatpong WEERASETHAKUL RAK TI KHON KAEN (CEMETERY OF SPLENDOUR) 2h02
     
Alice WINOCOUR MARYLAND (DESORDER) 1h40
     
Yared ZELEKE  LAMB  1st film 1h34
 
 

 
OUT OF COMPETITION

 
 
Woody ALLEN IRRATIONAL MAN  1h36
     
Pete DOCTER INSIDE OUT  1h34
     
George MILLER MAD MAX : FURY ROAD  2h00
     
Mark OSBORNE THE LITTLE PRINCE  1h50
 
 
MIDNIGHT SCREENINGS

 
 
HONG Won-Chan O PISEU (OFFICE) 1st film  1h40
     
Asif KAPADIA  AMY  2h07
     
Gaspar NOÉ LOVE  

 
 
 
SPECIAL SCREENINGS

 
 
Samuel BENCHETRIT ASPHALTE (MACADAM STORIES) 1h40
     
Souleymane CISSE OKA (OUR HOUSE) 1h36
     
Robert GUÉDIGUIAN UNE HISTOIRE DE FOU (DON'T TELL ME THE BOY WAS MAD) 2h14
     
Elad KEIDAN HAYORED LEMA'ALA 1st film 1h45
     
Natalie PORTMAN A TALE OF LOVE AND DARKNESS 1st film 1h45
     
Barbet SCHROEDER AMNESIA 1h36
     
Pavle VUCKOVIC PANAMA 1st film 1h45